Bár számítógépünk nem tartozik a háztartás fő energiafogyasztói közé, néhány apró figyelmességgel sokat spórolhatunk. Energiát és pénzt is.
Elsőként szeretném kiemelni az eszközök áramtalanítását. Ez alatt az összes háztartási gépet, szórakoztató elektronikai terméket és mobiltöltőt értem. A feladatunk egyszerű: miután nem használjuk a gépeket (értsd: kikapcsoljuk a TV-t, DVD-lejátszót, leállítjuk a számítógépet, feltöltöttük akkumulátorunkat, stb.), húzzuk ki a konnektorból, vagy kapcsoljuk le az elosztót. Pár száz forintért lehet kapni olyan dugaljt, amin a kapcsoló megkönnyíti a dolgunkat, hiszen így egyszerre az egész házimozi-rendszerünket áramtalaníthatjuk. Érdemes beruházni, hiszen egyetlen stand-by módban világító TV is jelentős mennyiségű (4-15W) áramot fogyaszt egy éjszaka alatt, hát még az összes eszköz együttesen! (Az Ecolight átlagos értékeivel számolva ez kb 3300 Ft havonta.)
Ha már a TV-ről esett szó, megemlíteném még az AA-s akkumulátorok ("töltős ceruzaelemek") használatát. Távirányítónk, fényképezőgépünk, falióránk működtetéséhez célszerűbb ezeket választani, hiszen bármikor újra tölthetők, nem kell folyton eldobálni és pótolni a lemerült elemeket, így a veszélyes hulladék kezelésével sem lesz problémánk. Csak miután feltöltődtek, ne felejtsük kihúzni a töltőt a falból! :)
Rengeteg lehetőségünk van kihasználni PC-nket, amennyiben távollétünkben is bekapcsolva hagyjuk. És most nem a torrent kliens futtatására gondolok :) Ha valamilyen okból kifolyólag órákra magára hagyjuk gépünket, engedjük meg neki, hogy karbantartsa magát. Írtsunk vírust, töredezettség-mentesítsünk, indítsuk el a lemezkarbantartót, vagy töltessük le vele a legújabb Windows-frissítést. Ezek a műveletek mind hozzásegítenek minket ahhoz, hogy később a gép hatékonyabban, gyorsabban működjön, ezáltal időt, energiát, és nem utolsó sorban idegeskedést spórolva nekünk.
Egy bekapcsolva hagyott számítógéppel akár különféle tudományos projektekben is részt vehetünk, de erről a következő bejegyzésben írok.